Pielgrzymka akademicka

Pielgrzymka Akademicka to coroczny wyjazd studentów, nauczycieli, pracowników i absolwentów uczelni na pątniczą wyprawę. Startuje ona zazwyczaj we wrześniu, a jej meta została ustalona już kilka lat temu — jest nią sanktuarium maryjne w Lizbonie. Jest to już poważny i tradycyjny wyjazd, który włącza się do corocznego cyklu europejskich pielgrzymek akademickich.
Uczestnicy, którzy szykują się na podróż do Lizbony, odbywają trasę autokarowo. Przemierzają oni 3 kraje – Francję, Hiszpanię i Portugalię, modląc się i dyskutując na temat kwestii religijnych oraz społecznych. Osobom uczestniczącym w tegorocznej edycji przyświeca także hasło „Budujemy jedność dla Europy”. Chodzi o to, by uczestnicy potrafili solidnie i merytorycznie rozważać lokalne problemy społeczne na trasie.
Pielgrzymka Prawosławna zapewnia intelektualne wspomagacze i opiekunów, którzy sprawiają, że wszechstronnie poznawane są chrześcijańskie wartości, takie jak tolerancja i szacunek dla innego punktu widzenia. Oprócz tego idea ta dotyka również promowanie humanitaryzmu oraz otwarcie ducha na tyle, aby każdy mógł poćwiczyć swoje umiejętności gotowania czy jakiegokolwiek innego hobby.
Tegorocznemu Pielgrzymowi Akademickiemu towarzyszy modlitwa za nasze Europy roku – młodzież sama projektuje nabożeństwa oraz aktywne dyskusje na położeniu obecnych nurtów społecznych. Na powroty planowane są spotkania dyskusyjne gdzie nowo poznane kraje mają okazje zaprezentować swoje kultury i historię.
Wiosenno-letnia pielgrzymka akademicka to forma pielgrzymowania dla ludzi młodych i ludzi aktywnie angażujących się w życie kulturalne, religijne i społeczne w naszym kraju. Wyjazd odbywa się ze śpiewem, modlitwami i pracą nad wartościami, takimi jak wrażliwość na potrzeby innych i wrażliwość na słabych.
Podczas tegorocznej wyprawy uczestnicy dotarli do Brzegów, zamku z XVIII wieku położonego na Szlaku Orlich Gniazd. Podopieczni przeszli „Szlak Wiary” prowadzony przez mnichów, ucząc się podczas tego bezcennego czasu historii i praktyki religijnej.
Wiele osób z dobrze zarabiającym studentom stanowiło grupę intelektualistów, którym towarzyszyła równie duża grupa studentów – a wszystko to dzięki Sanktuarium Piastów Śląskich. Tu uczestnicy kontynuowali swoje rozważania w temacie religji oraz skupiali się nad lepszymi aspektami życia. Pr Zeromski starał się pomóc uczniom być bardziej świadomymi i lepszymi ludźmi.
Odprawiany był także Jutrznią Ciemnocy dla tych, którzy ukończyli trasę poprzez inteligentny dyskurs. Jednym z trudniejszych momentów pielgrzymowania był czas adoracji Krzyża. Umożliwił on uczestnikom refleksje nad swoim życiem.
Ponieważ to była musująca akademicka pielgrzymka, w drogę wyruszył również specjalnie przygotowany zespół muzyków i poetyckich wręcz recytatorów, którzy swoje talentu dostarczali jako prezenty pro publico bono.
Podróż ta okazała się być naprawdę nieprzejednana do oznaczonego celu: inspirowanie uczestników do szerszej wizji świata oraz nowego sposobu patrzenia na świat poprzez inteligentne dyskusje i edukację religijną.
Pielgrzymka akademicka – to coroczne wydarzenie, którego rola jest bardzo ważna. Inicjatywa zrodziła się z myślą, aby połączyć całą społeczność akademicką w modlitwie i duchowej refleksji. Odbywa się ona każdego roku na początku nowego roku akademickiego i odbywa się przez kilka dni wcześniej niż oficjalny start nowego semestru.
Na początku każdej pielgrzymki grupy studentów udają się do kościoła lub miejsca sanktuarium, gdzie słuchają homilii od duchownego lub innego prelegenta. Kolejnym krokiem jest udział w procesji do stacji południowych, gdzie są modlitwy, piosenki i okazywana wsparcie studentom biorącym udział w zmaganiach studenckich. Podczas procesji mogą być odprawiane także msze, po których następuje sesja pytań do duchownych i prelegentów.
Celem pielgrzymki akademickiej jest dostarczenie studentom solidnego punktu odniesienia w celu wsparcia ich w trudach codziennej rutyny studenckiej. Uczestnikom oferuje to możliwość zbadania swojej wiara i odnowienia duszy podczas pełnego refleksji czasu łaski Bożej. Idea ta oferuje też młodym ludziom co roku dodatkowy powód do połączenia się ze sobą – nadszedł czas na celebracje ukończenia wakacji!